Skuteczność psychoterapii

Decydując się na podjęcie psychoterapii, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że terapeuta nie jest lekarzem. Dlatego także błędnym nastawianiem do terapii psychologicznej jest oczekiwanie od psychoterapeuty wystawienia precyzyjnej diagnozy naszych kłopotów i wypisania stosownej recepty na życie w szczęściu. Psychoterapia krakowska to proces, podczas którego sami powinniśmy dojść do pewnych konkretnych wniosków i nauczyć się samodzielnie eliminować swoje problemy oraz oswajać towarzyszące nam lęki.

Psychoterapia krakowska nie daje oraz nie narzuca konkretnych rozwiązań. Psychoterapia w krakowie to nie zestaw magicznych receptur i przepisów według których powinniśmy postępować w danej sytuacji.

psychoterapia w krakowie W rzeczywistości ponieważ każda sytuacja jest inna oraz powiązana jest z innymi czynnikami, tak zatem nie ma możliwości stworzenia zbioru cudownych rad, wbrew temu, co można czasami przeczytać w różnego rodzaju dostępnych na rynku księgarskim poradnikach.

To, co powie nam terapeuta w procesie terapii, lub też to, do czego wspólnie będziemy z nim dochodzić, ma na celu jedynie wprowadzenie ładu do naszych myśli, obaw i uczuć. Ma nas zdopingować oraz wesprzeć do podejmowania wysiłku pracy nad sobą oraz naszym wewnętrznym światem. Rolą psychoterapeuty jest również swoista asekuracja pacjenta, tak żeby jego odkrywanie siebie przebiegało w dobrym kierunku i oczekiwanej formie.

Psychoterapeuta podejmuje interwencję jedynie w sytuacjach, w których taka interwencja jest niezbędna, na przykład w sytuacji, gdy pacjent nosi się z zamiarem popełnienia samobójstwa, bądź także stanowi realne zagrożenie dla innych osób.

W terapii pracę nad sobą musimy wykonać sami, terapeuta czuwa wyłącznie nad jej przebiegiem. Terapeuta swoimi pytaniami oraz wypowiedziami nakierowuje pacjenta na właściwą ścieżkę poszukiwań i rozumowania, nie narzuca jednak konkretnej drogi dochodzenia do sedna problemu. To pacjent podejmuje wysiłek odkrywania swojego prawdziwego „ja”, terapeuta mu w tym jedynie towarzyszy.

gabinet psychiatryczny kraków Trochę wygląda to tak, jakby zapalano nam światła w kolejnych pomieszczeniach – to od nas w dużej mierze zależy to, co w nich zobaczymy oraz co z tym dalej zrobimy.

Dodatkowe informacje na temat zagadnień opisanych w tym artykule dostępne na tej stronie WWW: http://www.depresja.org/

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

  • Recent Posts

  • Recent Comments

  • Archives

  • Topics

  • Meta

  • Advertisements
%d bloggers like this: