Czy terapia jest skutecznym lekiem na całe zło?

Psychoterapia jest metodą leczenia obejmującą całą gamę technik i metod służących leczeniu różnych schorzeń o podłożu oraz charakterze psychologicznym. Psychoterapia krakowska opiera się na zbiorowym lub też indywidualnym kontakcie międzyosobowym.

Pomoc w obrębie terapii psychologicznej może być niesiona zarówno poprzez psychoterapeutę, lub przez psychologów, pedagogów oraz innego rodzaju grupy terapeutyczne.

gabinet psychologiczny kraków O ile zatem w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą psychoterapią, to w drugim przypadku, z z punktu widzenia fachowców mamy do czynienia z niesieniem pomocy psychospołecznej.

psychoterapia Kraków (szczegóły na stronie: http://opoczynska-morasiewicz.pl/oferta/diagnostyka-i-terapia/) cechuje się różną skutecznością oraz oddziaływaniem w różnym stopniu, w relacji od cech osobniczych danego pacjenta i rodzaju zaburzeń, z jakimi się on zmaga. Założyć można, iż efektywność terapii psychologicznej w dużej mierze tkwi w możliwości skonsultowania własnych problemów z innym człowiekiem, a tym samym uzyskania obiektywnej oraz niezależnej opinii na swój temat. Świadomość taka prowadzi wprost do zrozumienia istoty problemu, a w dalszej kolejności do podjęcia właściwych kroków do walki z nim.

Podjęcie decyzji o zwrócenie się o pomoc do terapeuty dla większości z nas nie jest łatwa. Nie każdy ma ponieważ łatwość mówienia o swoich problemach oraz kłopotach, z jakimi zmagają się w codziennym życiu. Każdy z nas posiada także silną potrzebę kreowania się na kogoś lepszego, niż jesteśmy w rzeczywistości, a więc podświadomego manipulowania obrazu na swój własny temat.

Bardzo istotną kwestią jest też to, byśmy weryfikowali kwalifikacje psychoterapeuty, do którego zgłaszamy się o pomoc. Niestety, w naszym kraju istnieje nadal liczna grupa samozwańczych psychologów, różnego rodzaju wróżek, bioenergoterapeutów lub również innych entuzjastów domorosłej psychologii.

Leczenie psychoterapeutyczne jest przeważnie procesem długotrwałym, w relacji od problemu trwać może od paru miesięcy do – w skrajnym przypadku – nawet kilkunastu lat. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii warto uświadomić sobie, że konieczna jest z naszej strony determinacja, by ten proces ukończyć, a nie przerwać go po kilku spotkaniach, gdy w praktyce dopiero możemy rozpoznawać źródło naszych kłopotów.

gabinet psychologiczny kraków Zrozumienie tego, z czym się zmagamy, jest pierwszym krokiem ku uleczeniu swojej psychiki (więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychika). Jak w każdej sferze życia, warto najpierw poznać swojego wroga, aby później przygotować się do walki z nim oraz zgromadzić w tym celu potrzebny arsenał.

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

  • Recent Posts

  • Recent Comments

  • Archives

  • Topics

  • Meta

  • Advertisements
%d bloggers like this: