Skuteczność psychoterapii

Decydując się na podjęcie psychoterapii, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że terapeuta nie jest lekarzem. Dlatego również błędnym nastawianiem do psychoterapii jest oczekiwanie od psychoterapeuty wystawienia konkretnej diagnozy naszych kłopotów i wypisania stosownej recepty na życie w szczęściu. Psychoterapia krakowska to proces, podczas którego sami powinniśmy dojść do pewnych konkretnych wniosków oraz nauczyć się samodzielnie eliminować swoje problemy oraz oswajać towarzyszące nam lęki.

To, co powie nam terapeuta w procesie psychoterapii, lub to, do czego wspólnie będziemy z nim dochodzić, ma na celu tylko wprowadzenie porządku do naszych myśli, obaw i uczuć. Ma nas zachęcić oraz wesprzeć do podejmowania wysiłku pracy nad sobą oraz naszym światem wewnętrznym. Rolą terapeuty jest także swoista asekuracja pacjenta, tak by jego odkrywanie siebie przebiegało w dobrym kierunku oraz oczekiwanej formie.

Psychoterapia w krakowie nie daje i nie narzuca konkretnych rozwiązań. psychoterapia Kraków to nie zestaw magicznych receptur i przepisów według których powinniśmy postępować w danej sytuacji. W praktyce ponieważ każda sytuacja jest inna i powiązana jest z innymi czynnikami, tak zatem nie ma możliwości stworzenia zbioru cudownych rad, wbrew temu, co można czasami wyczytać w różnego rodzaju dostępnych na rynku księgarskim poradnikach.

Wielu osobom decydującym się na rozpoczęcie psychoterapii wydaje się, iż podczas tych spotkań z psychoterapeutą uzyskają one kilka konkretnych, gotowych rozwiązań, które skutecznie i szybko uporządkują jego życie oraz wprowadzą do niego ład i harmonię. Niestety, przekonanie takie jest nie dość, że błędne, to jeszcze bardzo szkodliwe.

W terapii psychologicznej pracę nad sobą musimy wykonać sami, terapeuta czuwa jedynie nad jej przebiegiem. Terapeuta swoimi pytaniami i wypowiedziami nakierowuje pacjenta na właściwy tor poszukiwań i rozumowania, nie narzuca jednak konkretnej drogi dochodzenia do sedna problemu. To pacjent podejmuje wysiłek odkrywania swojego prawdziwego „ja”, terapeuta mu w tym wyłącznie towarzyszy. Trochę wygląda to tak, jakby zapalano nam światła w kolejnych pomieszczeniach – to od nas w dużej mierze zależy to, co w nich zobaczymy oraz co z tym dalej zrobimy.

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: