Czy psychoterapia jest skutecznym lekiem na całe zło?

Psychoterapia jest metodą leczenia obejmującą całe spektrum technik oraz metod służących leczeniu różnych chorób o podłożu i charakterze mentalnym. Psychoterapia w krakowie opiera się na zbiorowym lub indywidualnym kontakcie interpersonalnym.

psychoterapia Kraków charakteryzuje się zróżnicowaną efektywnością oraz oddziaływaniem w różnym stopniu, w zależności od cech osobniczych danego pacjenta i rodzaju zaburzeń, z jakimi się on zmaga. Można założyć, iż efektywność terapii w dużej mierze tkwi w możliwości skonsultowania własnych problemów z innym człowiekiem, a tym samym uzyskania obiektywnej i niezależnej opinii na własny temat. Świadomość taka prowadzi wprost do zrozumienia istoty problemu, a w dalszej kolejności do podjęcia właściwych kroków do walki z nim.

Pomoc w obrębie terapii psychologicznej może być niesiona zarówno poprzez psychoterapeutę, lub przez psychologów, pedagogów oraz innego rodzaju grupy terapeutyczne. O ile zatem w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą terapią psychologiczną, to w drugim przypadku, z fachowego punktu widzenia mamy do czynienia z niesieniem wsparcia psychospołecznego.

Podjęcie decyzji o zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty dla większości z nas jest trudna. Nie każdy ma ponieważ łatwość mówienia o swoich problemach i kłopotach, z jakimi zmagają się w życiu codziennym. Każdy z nas posiada także silną potrzebę kreowania się na kogoś lepszego, niż jesteśmy w rzeczywistości, a więc podświadomego zafałszowywania obrazu na swój temat.

Niezwykle istotną kwestią jest także to, byśmy weryfikowali kwalifikacje terapeuty, do którego zgłaszamy się o pomoc. Niestety, w Polsce istnieje nadal duża grupa samozwańczych psychologów, różnego rodzaju wróżek, bioenergoterapeutów czy też innych entuzjastów domorosłej psychologii.

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: