Jak ocenić skuteczność psychoterapii?

Decydując się na podjęcie psychoterapii, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że terapeuta nie jest lekarzem. Dlatego również błędnym nastawianiem do psychoterapii jest oczekiwanie od terapeuty wystawienia konkretnej diagnozy naszych kłopotów i wypisania właściwej recepty na życie w szczęściu. Psychoterapia w krakowie to proces, podczas którego sami powinniśmy dojść do pewnych konkretnych wniosków oraz nauczyć się samodzielnie eliminować swoje problemy i oswajać towarzyszące nam fobie.

Psychoterapeuta podejmuje interwencję wyłącznie w sytuacjach, w których taka interwencja jest niezbędna, na przykład w sytuacji, gdy pacjent nosi się z zamiarem popełnienia samobójstwa, bądź też stanowi realne zagrożenie dla innych osób.

Licznych osobom decydującym się na rozpoczęcie psychoterapii wydaje się, że w czasie tych spotkań z terapeutą uzyskają one kilka konkretnych, gotowych rozwiązań, które efektywnie i szybko uporządkują jego życie i wprowadzą do niego ład i harmonię. Niestety, przekonanie takie jest nie dość, iż błędne, to jeszcze bardzo szkodliwe.

W terapii pracę nad sobą musimy wykonać sami, terapeuta czuwa wyłącznie nad jej przebiegiem. Terapeuta swoimi pytaniami oraz wypowiedziami kieruje pacjenta na właściwą ścieżkę poszukiwań i rozumowania, nie narzuca jednak konkretnej drogi dochodzenia do sedna problemu. To pacjent podejmuje wysiłek odkrywania swojego prawdziwego „ja”, terapeuta mu w tym tylko towarzyszy. Trochę wygląda to tak, jakby zapalano nam światła w kolejnych pomieszczeniach – to od nas w dużej mierze zależy to, co w nich zobaczymy i co z tym dalej zrobimy.

gabinet psychologiczny w krakowieWięcej informacji na ten temat dostępnych na tej stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychiatria

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: